Bel / Boyun fıtığı

Fıtıklaşmış bir disk, omurlar arasında konumlanan elastik yastıklardan (disklerden) biriyle ilgili bir sorunu ifade eder.

Bir omurilik diski, daha sert, kauçuksu bir dış kapsül içine yerleştirilmiş yumuşak, jöle benzeri bir çekirdeğe sahiptir. Bazen kaymış disk veya yırtılmış disk olarak adlandırılan, çekirdeğin bir kısmı kapsülden bir yırtık yoluyla dışarı çıktığında fıtıklaşmış bir disk oluşur.

Omurganın herhangi bir yerinde oluşabilen fıtıklaşmış bir disk, yakındaki bir siniri tahriş edebilir. Fıtıklaşmış diskin nerede olduğuna bağlı olarak, bir kol veya bacakta ağrı, uyuşukluk veya güçsüzlük ile sonuçlanabilir.

Birçok insanın fıtıklaşmış bir diskten hiçbir semptomu yoktur. Ameliyat genellikle sorunu gidermek için gerekli değildir.

Bel / Boyun Fıtığının belirtileri nedir?

Fıtıklaşmış disklerin çoğu, boyunda da oluşabilseler de, alt belde meydana gelir. İşaretler ve semptomlar, diskin nerede olduğuna ve diskin bir sinire baskı yapıp yapmadığına bağlıdır. Genellikle vücudun bir tarafını etkilerler.

 • Kol veya bacak ağrısı. Fıtıklaşmış diskiniz belinizin alt kısmındaysa, genellikle en çok ağrıyı kalçalarınızda, uyluklarınızda ve baldırlarınızda hissedersiniz. Ayağın bir kısmında da ağrı olabilir. Fıtıklaşmış diskiniz boynunuzdaysa, genellikle omuz ve kolunuzda en fazla ağrıyı

hissedersiniz. Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya belirli pozisyonlarda hareket ettiğinizde bu ağrı kolunuza veya bacağınıza vurabilir. Ağrı genellikle keskin veya yanıcı olarak tanımlanır.

 • Uyuşma veya karıncalanma. Fıtıklaşmış bir diski olan kişilerde, genellikle etkilenen sinirlerin hizmet ettiği vücut kısmında yayılan uyuşukluk veya karıncalanma olur.
 • zayıflık. Etkilenen sinirlerin hizmet verdiği kaslar zayıflama eğilimindedir. Bu, tökezlemenize veya eşyaları kaldırma veya tutma yeteneğinizi etkilemenize neden olabilir.

Semptomlar olmadan fıtıklaşmış bir diskiniz olabilir. Spinal bir görüntüde

görünmediği sürece sizde olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Ne zaman doktora basvurmalısınız?

Boyun veya sırt ağrınız kolunuzdan veya bacağınızdan aşağı iniyorsa veya aynı zamanda uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlük varsa tıbbi yardım almalısınız.

Bel / Boyun fıtığının nedenleri nelerdir?

Disk herniasyonu, çoğunlukla disk dejenerasyonu adı verilen kademeli, yaşlanmaya bağlı aşınma ve yıpranmanın sonucudur. Yaşlandıkça, diskleriniz daha az esnek hale gelir ve küçük bir gerilme veya bükülme ile bile yırtılmaya veya yırtılmaya daha yatkın hale gelir.

Çoğu insan fıtıklaşmış disklerinin nedenini tam olarak belirleyemez. Bazen, ağır nesneleri kaldırmak için bacak ve uyluk

kaslarınız yerine sırt kaslarınızı kullanmak, kaldırma sırasında bükülme ve dönme gibi bir disk fıtığına neden olabilir. Nadiren düşme veya sırta darbe gibi travmatik bir olay nedenidir.

Bel / Boyun fıtığı için risk faktörleri nedir?

Fıtıklaşmış disk riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Ağırlık. Aşırı vücut ağırlığı, belinizdeki diskler üzerinde ekstra strese neden olur.
 • Meslek. Fiziksel olarak zorlu işleri olan kişilerde sırt problemleri riski daha yüksektir. Tekrarlayan kaldırma, çekme, itme, yana doğru bükme ve bükme de disk fıtığı riskinizi artırabilir.
 • Genetik. Bazı insanlar fıtıklaşmış bir disk geliştirmeye yatkınlığı devralır.
 • Sigara içmek. Sigara içmenin diske

oksijen beslemesini azalttığı ve diskin daha hızlı parçalanmasına neden olduğu düşünülüyor.

Bel / Boyun fıtığının komplikasyonları nelerdir?

Belinizin hemen üstünde, omuriliğiniz biter. Omurilik kanalı boyunca devam eden, bir atın kuyruğuna (cauda equina) benzeyen bir grup uzun sinir köküdür.

Nadiren disk herniasyonu, kauda ekinanın tüm sinirleri dahil olmak üzere tüm spinal kanalı sıkıştırabilir. Nadiren, kalıcı zayıflık veya felçten kaçınmak için acil cerrahi gerekebilir.

Ne zaman acil tıbbi destek gerekir?

Aşağıdaki durumlarda acil tıbbi yardım alın:

 • Kötüleşen semptomlar: Ağrı, uyuşukluk veya güçsüzlük, günlük aktivitelerinizi

engelleyebilecek noktaya kadar artabilir.

 • Mesane veya bağırsak disfonksiyonu:Kauda ekina sendromu idrar kaçırmaya veya dolu mesane ile bile idrar yapma zorluğuna neden olabilir.
 • Eyer anestezisi. Bu ilerleyici duyu kaybı, bir eyere dokunacak alanları etkiler – iç uyluklar, bacakların arkası ve rektumun etrafındaki alan.

Önleme

Bel / Boyun fıtığını önlemek için neler yapmak gerekir?

Fıtıklaşmış bir diski önlemeye yardımcı olmak için aşağıdakileri yapın:

 • Egzersiz yapmak. Gövde kaslarını güçlendirmek, omurgayı stabilize eder ve destekler.
 • İyi duruşu koruyun. Bu, omurganız ve diskleriniz üzerindeki baskıyı azaltır. Özellikle uzun süre otururken sırtınızı düz ve hizalı tutun. Ağır nesneleri düzgün bir şekilde kaldırın, işin çoğunu bacaklarınızı – sırtınızı değil – yapın.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Aşırı kilo, omurga ve diskler üzerinde daha fazla baskı oluşturarak onları fıtıklaşmaya daha duyarlı hale getirir.
 • Sigarayı bırakmak. Herhangi bir tütün ürünü kullanmaktan kaçının.

Bel/ Boyun fıtığı muayenedi nasıldır?

Belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi görüştükten sonra doktorunuz fizik muayene yapacaktır. Sınav aşağıdaki testleri içerebilir:

 • Nörolojik muayene. Nörolojik muayene, doktorunuzun herhangi bir kas zayıflığı veya duyu kaybı olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır. Sınav sırasında şunları yapacaktır:
 • Hem topuklarınız hem de ayak parmaklarınız üzerinde nasıl yürüdüğünüzü değerlendirerek alt bacağınızdaki kas gücünü kontrol edin. Vücudunuzun diğer bölgelerindeki kas gücü de test edilebilir.
 • Bacağınıza ve ayağınıza hafif bir dokunuş hissedip hissetmediğinizi kontrol ederek duyu kaybını tespit edin.
 • Reflekslerinizi diz ve ayak bileğinde test edin. Omurganızda sıkıştırılmış bir sinir kökü varsa bunlar bazen olmayabilir.
 • Düz bacak kaldırma (SLR) testi. Bu test, 35 yaşın altındaki hastalarda disk herniasyonunun çok doğru bir göstergesidir. Test sırasında sırt üstü yatarsınız ve doktorunuz etkilenen bacağınızı dikkatlice kaldırır. Diziniz düz duruyor. Bacağınızın altında ve dizinizin altında ağrı hissediyorsanız, bel fıtığınızın güçlü bir göstergesidir.

Düz bacak kaldırma testi yapan bir doktorun klinik fotoğrafı.

Bel / Boyun fıtığının tanısı nasıl konur?

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması. Bu çalışmalar, intervertebral diskler de dahil olmak üzere vücudun yumuşak dokularının net görüntülerini

sağlar. Doktorunuz, tanıyı doğrulamak ve hangi spinal sinirlerin etkilendiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir MRI taraması isteyebilir.

MRG’yi tolere edemiyorsanız, bunun yerine bilgisayarlı tomografi (CT) taraması veya BT miyelogramı istenebilir.

Bel / Boyun fıtığının tedavisi nasıldır?

Hastaların çoğu için fıtıklaşmış bir lomber disk, birkaç gün ila haftalar arasında yavaş yavaş iyileşir. Tipik olarak, çoğu hasta 3 ila 4 ay arasında semptomsuzdur. Bununla birlikte, bazı hastalar iyileşmeleri sırasında ağrı atakları yaşarlar.

Bel / Boyun fıtığının ameliyatsız tedavisi nasıldır?

Fıtıklaşmış bir disk için ilk tedavi genellikle doğada cerrahi değildir. Tedavi, ağrının giderilmesine odaklanır.

Cerrahi olmayan tedavi şunları içerebilir:

Dinlenmek. Bir ila 2 gün yatak istirahati genellikle sırt ve bacak ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Ancak daha uzun süre ayaklarınızın üzerinde durmayın. Etkinliğe devam ettiğinizde aşağıdakileri yapmayı deneyin:

 • Gün boyunca dinlenme molaları verin, ancak uzun süre oturmaktan kaçının.
 • Tüm fiziksel aktivitenizi, özellikle öne eğilme ve kaldırma gibi yavaş ve kontrollü yapın.
 • Daha fazla ağrıya neden olabilecek hareketlerden kaçınmak için günlük aktivitelerinizi değiştirin.

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler). İbuprofen veya naproksen gibi ilaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Fizik Tedavi. Özel egzersizler bel ve karın kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Epidural steroid enjeksiyonu. Sinir etrafındaki boşluğa kortizon benzeri bir ilacın enjeksiyonu, iltihabı azaltarak kısa süreli ağrı rahatlaması sağlayabilir.

PRP Enjeksiyonu bel ve boyun fıtığı tedavisinde etkilimidir?

Birçok bilimsel yayında PRP nin dusk dejenerasyonunda iyileşmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle destekleyici tedavide yeri vardır.

6 hafta veya daha uzun süre diğer cerrahi olmayan bakımlardan yardım almayan birçok hastada epidural enjeksiyonların ağrıyı başarılı bir şekilde giderebileceğine dair iyi kanıtlar vardır.

Bel / Boyun fıtığının cerrahi tedavisi nasıldır?

Lomber disk herniasyonu olan hastaların sadece küçük bir yüzdesi ameliyat gerektirir. Omurga cerrahisi tipik olarak, yalnızca cerrahi olmayan bir tedavi döneminin ağrılı semptomları hafifletmediği veya aşağıdaki semptomları yaşayan hastalar için önerilir:

 • Kas Güçsüzlüğü
 • Yürüme zorluğu
 • Mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı

Mikrodiskektomi nedir?

Tek bir fıtıklaşmış diski tedavi etmek için kullanılan en yaygın prosedür mikrodiskektomidir. Prosedür, disk hernisi seviyesinde küçük bir kesi ile yapılır ve genellikle bir mikroskop kullanımını içerir.

Diskin fıtıklı kısmı, omurilik sinirine baskı yapan herhangi bir ek parça ile birlikte çıkarılır.

Birden fazla seviyede disk herniasyonu varsa daha büyük bir prosedür gerekebilir.

Ameliyat sonrası Rehabilitasyon nasıl yapılır?

Doktorunuz veya fizyoterapistiniz, sırtınıza ve bacaklarınıza güç ve esneklik kazandırmaya yardımcı olacak özel

egzersizlerin yanı sıra basit bir yürüyüş programı (her gün 30 dakika gibi) önerebilir.

Tekrar fıtık riskini azaltmak için ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca eğilmeniz, kaldırmanız ve bükmeniz yasak olabilir.

Bel / Boyun fıtığının tekrarlama riski nedir?

Hem cerrahi hem de cerrahi olmayan tedavide, diskin tekrar fıtık olma olasılığı %5 ila %10 arasındadır.

Ameliyatsız tedavinin riski nedir? Belirtilerinizin düzelmesininn uzun zaman alabilmesidir. Ameliyat olmayı seçmeden önce çok uzun süre cerrahi olmayan tedaviyi deneyen hastalar, daha önce ameliyat olmayı seçenlere göre ağrı ve fonksiyonda daha az iyileşme yaşayabilirler. Doktorunuz ameliyatı

düşünmeden önce cerrahi olmayan önlemleri ne kadar süreyle denemeniz gerektiği konusunda sizinle konuşacaktır.

Ameliyatın riskleri nelerdir?

Her cerrahi işlemle ilişkili küçük riskler vardır. Bunlar kanama, enfeksiyon ve anesteziye reaksiyonu içerir. 

Fıtıklaşmış bir disk için ameliyattan kaynaklanan spesifik komplikasyonlar şunları içerir:

 • sinir hasarı
 • enfeksiyon
 • Sinirleri örten kesenin yırtılması (dural yırtık)
 • Sinir sıkışmasına neden olan hematom
 • Tekrarlayan disk herniasyonu
 • Daha fazla ameliyat ihtiyacı